Czym jest sól Epsom?
Sól Epsom, określana także solą gorzką, to naturalnie czysty związek mineralny – siarczan magnezu. Wykazuje on pozytywne oddziaływanie na organizm, ponieważ składa się z bardzo ważnych pierwiastków: magnezu i siarki. Nazwa wywodzi się od mieszczącego się w Anglii miasta Epsom, gdzie tę sól uzyskiwano poprzez odparowywanie ze źródeł wody mineralnej. Niedobór magnezu towarzyszy ludziom od dawna, a jego wchłanianie bywa zaburzone, dlatego suplementacja magnezu to obecnie konieczność.
Dlaczego warto stosować siarczan magnezu?
Siarczan magnezu jest cenny ze względu na prozdrowotne właściwości, które wspierają leczenie różnych schorzeń. Magnez korzystnie wpływa na krzepnięcie krwi, zapobiega gromadzeniu się cholesterolu w ściankach tętnic, pomaga w utrzymaniu psychicznej i fizycznej równowagi, a także zmniejsza ryzyko zawału.
Natomiast od siarki zależy praktycznie cała nasza uroda – mocne włosy, miła w dotyku i jędrna skóra, wytrzymała tkanka łączna, zdrowe paznokcie oraz sprawne stawy.
Zalecenia do stosowania soli Epsom
Stosowanie siarczanu magnezu ma zbawienny wpływ na różne choroby, takie jak:
- nadciśnienie tętnicze występujące w okresie ciąży;
- niedobór magnezu oraz zaburzenia jego wchłaniania;
- uzależnienie od alkoholu;
- marskość wątroby;
- ostre zapalenie trzustki;
- nerwice przebiegające z pobudzeniem psychoruchowym;
- kłębuszkowe zapalenie nerek;
- niedoczynność tarczycy;
- napady astmy oskrzelowej;
- powikłania po zawale serca i zaburzenia rytmu serca;
- choroby układu krążenia.
Przeciwwskazania do korzystania z soli Epsom
- Hipermagnezemia;
- blok przedsionkowo-komorowy;
- niewydolność nerek;
- należy zachować ostrożność, stosując równolegle magnez i glikozydy naparstnicy;
- nie stosować z doustnymi lekami działającymi przeciwzakrzepowo;
- przy stosowaniu wewnętrznym, ze względu na wstrzymujące działanie siarczanu magnezu na centralny układ nerwowy nie należy prowadzić auta ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Sposoby korzystania z dobroczynnych właściwości siarczanu magnezu
Jeśli chodzi o zastosowania zewnętrzne, to z pewnością wartościowe dla naszego zdrowia mogą okazać się kąpiele z użyciem soli Epsom. Odprężają one oraz relaksują nasze mięśnie, a także pomagają zmniejszyć obrzęki. Wystarczy, że do ciepłej wody dodasz dwie szklanki soli Epsom, a poznasz niezwykle kojący wpływ siarczanu magnezu na twoje dolegliwości. Już 15–20 minut takiej kąpieli przed snem poprawi Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Z kolei przy grzybicy paznokci należy moczyć stopy i dłonie trzy razy dziennie w ciepłej wodzie z garścią soli. Siarczan magnezu można stosować również miejscowo na ukąszenia owadów czy obrzęki oraz do wykonania peelingu twarzy – pół łyżeczki soli z ulubionym olejkiem wystarczy delikatnie wmasować w skórę, a następnie spłukać wodą. Skóra stanie się nawilżona i gładka jak nigdy wcześniej.
Na pewno warto uzupełnić niedobory magnezu, gdy występują skurcze mięśni. To objawy, które wskazują na niedobór tego pierwiastka w organizmie.
Niedobór magnezu w organizmie człowieka
Sól Epson można zastosować również wewnętrznie, przyjmując ją doustnie jako środek przeczyszczający lub żółciopędny. Aby wykorzystać jej działanie przeczyszczające, wystarczy rozpuścić w szklance wody 1 łyżkę soli Epsom, a następnie wypić. Natomiast jako środek żółciopędny należy przyjmować go w dawce 0,5–1 g 3 razy dziennie. Chlorek magnezu pomaga osiągnąć prawidłowe stężenie magnezu.Niedobór magnezu lub niski poziom magnezu może wywoływać np. spożywanie dużej ilości alkoholu. Preparaty magnezu umożliwiają wspomagające leczenie magnezem zespołów napadowych, które wywołują nerwice. Niezwykle istotną rolę w terapii odgrywa magnez. Leczenie zespołu ruchów mimowolnych, nerwic, zaburzeń lękowych i lękowo-depresyjnych także polega m.in. na uzupełnieniu niedoboru magnezu.
Nadmiar magnezu
Rola magnezu jest niezwykle istotna, ponieważ zmniejsza on ryzyko cukrzycy oraz pomaga w prawidłowej pracy przewodu pokarmowego i przewodzeniu impulsów nerwowych. Stosuje się go również przy niedoczynności tarczycy i wtedy, gdy występują zaburzenia wchłaniania. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania nerek. Badanie poziomu magnezu pozwoli ustalić jego poziom.
Niedobór magnezu występuje znacznie częściej niż nadmiar magnezu we krwi. Jednak zbyt wysoki poziom magnezu w organizmie też jest niebezpieczny. Może prowadzić do zaparć i zatrzymania moczu, trudności z oddychaniem, zaburzeń snu, osłabienia mięśni, mrowienia oraz drętwienia skóry twarzy, spadku ciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca.
Oznaczenia stężenia magnezu wykonuje się w laboratorium. Jeśli otrzymamy wynik z łagodnym niedoborem magnezu, warto przyjmować suplementy diety, które zawierają łatwo przyswajalne postaci siarczanu magnezu lub węglan magnezu, mleczan magnezu czy cytrynian magnezu – suplementy zalecane przy niedoborze magnezu bez objawów.
Magnez – na co pomaga?
Objawy niedoboru magnezu poczujemy przy skurczu mięśni, któremu towarzyszy również osłabienie mięśni oraz bóle głowy, ból w mięśniach szkieletowych i skurcze łydek. W takich przypadkach warto sięgnąć po suplementację magnezu i sprawdzić, jakie są przyczyny niedoboru. Mogą to być np. zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia hormonalne lub zespół zaburzeń metabolicznych, które utrudniają przyswajalność magnezu.
W niektórych pokarmach również występuje magnez. Korzystne działanie mają płatki owsiane, ponieważ są one bogate w magnez, również pestki dyni, kasza gryczana oraz inne produkty bogate w ten pierwiastek. Duża zawartość magnezu znajduje się w kakao, zatem ma go również gorzka czekolada. Warto sięgnąć po jej kilka kostek od czasu do czasu.
Przewód pokarmowy, który działa prawidłowo, pobiera magnez z pożywienia i zasila układ odpornościowy. Jednak stosowanie niektórych leków, przewlekły stres i nadmierne spożywanie alkoholu, a także niektóre diety odchudzające mogą spowodować jego niedobór.